Muzeum Regionalne w Jaśle nabyło właśnie do swoich zbiorów kolejny obraz pochodzącego z Jasła malarza Ignacego Pinkasa. Jest to „Kościół św. Trójcy w Krakowie.”
Zakupiona praca to olejny obraz niewielkich rozmiarów malowany na tekturze. Prace tego formatu, tj. ok. 22 x 27 cm nazwane zostały przez samego malarza „kasetkowymi.” Artysta przechadzał się często po mieście szukając malarskich motywów z drewnianą kasetką takich właśnie rozmiarów, w której przechowywał farby, pędzle i arkusze grubej tektury, na której malował. Zakupiony obraz przedstawia jeden z krakowskich kościołów widoczny niejako „od tyłu,” poprzez wysokie sylwetki bezlistnych drzew rosnących na Plantach. Wznoszące się ku niebu konary drzew podkreślają smukłą bryłę świątyni. Przeciwwagę stanowią niskie zabudowania u podstawy. Wieczorne, padające ukośnie od lewej strony światło, rysuje wyraźne cienie, a trawa przybrała o tej porze barwę fioletu. Obraz namalowany został w charakterystyczny dla Pinkasa, oszczędny sposób, z wykorzystaniem prześwitującego gdzieniegdzie tła jako jednego z kolorów. Praca jest sygnowana i datowana, powstała w 1920 r.
Muzeum od prawie już półwiecza gromadzi eksponaty związane z miastem Jasłem i okolicami. Oprócz dokumentów i artefaktów z regionu, posiada też sporą kolekcję prac artystów związanych z miastem. Najbogatsza z nich dokumentuje dorobek artystyczny Ignacego Pinkasa. Malarz, urodzony w Jaśle w 1888 roku, po wyjazdach do Wilna, Gdańska, Warszawy, Pragi, czy Lwowa, osiadł na stałe w Krakowie. Tam pracował i wystawiał. Jego ulubionymi tematami były widoki miast oraz portrety. W 1996 roku pasierbica artysty, chcąc uchronić pamięć o nim od zapomnienia, przekazała muzeum w Jaśle ponad 200 prac, wszystkie posiadane przez siebie obrazy, litografie, pastele oraz 15 szkicowników zawierających ponad 500 rysunków malarza. Sukcesywnie skupywała też do jasielskiej kolekcji prace dostępne na rynku. Pani Maria Wolny uhonorowana została tytułem Honorowego Obywatela Miasta Jasła. Zgodnie z jej życzeniem muzeum stara się systematycznie uzupełniać kolekcję i rozpowszechniać wiedzę o artyście.
Źródło:http://muzeumjaslo.pl/
Dostęp: 3.08.2017 r. godz. 14:15