Ciekawostki

 

  1. Ciekawostką może być  wykorzystanie znanego motywu praskiego jako ilustracji do płyty CD.
    Płyta została nagrana w Recording Studio 5, Radio House w Moskwie w październiku 2003 r.

pinkas_plyta_cd_1

pinkas_plyta_cd_2


2. Prace Ignacego Pinkasa  zamieszczane są również  jako ilustracje w książkach.
Przykładem mogą być „Podania i legendy wileńskie” Władysława Zahorskiego

Obwoluta książki
Obwoluta książki

Ilustracje w tekście i na obwolucie pochodzą z teki I. Pinkasa „Wilno w autolitografiach barwnych” odbitych w stu egzemplarzach w 1929 r.
Możemy obejrzeć Kościół Bernardynów, Zaułek Kazimierzowski, Kościół  św. Kazimierza, Ostrą Bramę, Plac Katedralny, Widok na Wilię, Kaplicę Matki Boskiej Ostrobramskiej, Uliczkę z getta oraz Widok ogólny.

Książka została wydana przez Oficynę Wydawniczą „Graf”, Gdańsk, 1991 r.


 

image003  3. Możemy też spotkać karty pocztowe ilustrowane pracami naszego artysty. Jedną z nich zobaczymy na zamieszczonej ilustracji. Przedstawia ona Bramę Floriańską w Krakowie, a ukazała się nakładem WK Drukarnia s-d św. Jana 13 (co możemy odczytać na odwrocie karty).

pinkas_dni_krakowa


4. Ulica Ignacego Pinkasa w Jaśle

27 marca 2002 r. Uchwałą nr LIII/516/2002 Rady Miejskiej Jasła nadane zostało imię Ignacego Pinkasa ulicy w Jaśle na osiedlu Śródmieście.

ulica_pinkasa


5. I. Pinkas ilustrował również „Katechizm młodego Obywatela” przeczytaj więcej


6. Będąc w sanatorium w Bystrej malował Dom Zdrojowy i pejzaże, które następnie ukazały się jako Bystra na Śląsku według obrazów Ignacego Pinkasa


7. We  wrześniu 1934 r. w Krakowie podczas słynnego procesu o morderstwo i rabunek zeznania składał I. Pinkas. Przeczytaj wpis Ignacy Pinkas przed sądem.