Autor strony

„Człowiek o tyle wart o ile działa.
Myśli i służy nie tym, którym chce, lecz tym, którym powinien”

(Wł. St. Reymont)

 Autor strony jest uczniem mgr Marii Wolnej. Przez ponad 35 lat znajomości doświadczył wiele dobrego od swojej „pani profesor” jak również Jej męża śp. dr Jerzego Wolnego. To dzięki tym znajomościom, spotkaniom, dyskusjom, podsuwanym do przeczytania książkom, a zwłaszcza Tygodnika Powszechnego autor strony mógł poznawać prawdziwą najnowszą historię Polski (a miał wówczas naście lat). Tutaj kształtował się charakter młodego wówczas człowieka.

autor_strony_kontrast

 

 

Autor strony na tle „Portretu kobiety w sukni” w dniu otwarcia wystawy „Malarstwo, grafika i rysunek Ignacego Pinkasa z daru Marii Wolnej w Muzeum Regionalnym w Jaśle, 19 kwietnia 1997 r.

 

W lecie 2002 r. żegnaliśmy się z Panią Marią w Zubrzycy, a ja tradycyjnie powiedziałem:- Do zobaczenia za rok. Odpowiedziała: Tadeusz, chyba już nie przyjadę. I nie przyjechała. Zmarła kilka miesięcy później w Krakowie.

Kiedy z różnych okazji otrzymywałem od Niej książki zawsze prosiłem o dedykację. Przy ostatniej, a była to „Ignacy Pinkas” powiedziała tak bardzo serdecznie z żywym uśmiechem:

Tadeusz, co ja Ci tu napiszę? Przecież wiesz, że Cię kocham!

Po czym bardzo czytelnym pismem napisała: „Drogiemu Tadeuszowi (…) i wiernemu przyjacielowi”

Mogę zatem napisać, że stronę opracował wierny przyjaciel Marii Wolnej
Tadeusz