Polaków portret własny

„Wystawy są ulotne. Wbrew tej regule z wystaw Marka Rostworowskiego dużo zostało. Albumy z Jego wystaw nie są bezdusznymi katalogami, jak to zwykle bywa, ale właśnie oddają ducha. (…).

polaków_portret_wlasny_wystawaPlakat wystawy

Wreszcie pozostał fakt historyczny: wystawa „Polaków portret własny” przyczyniła się do wybuchu polskości na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych (wyczuły to ówczesne władze, które kazały zamknąć wystawę, gdy kolejki zwiedzających stawały się coraz dłuższe i dłuższe)”. (Stanisław Mateusz Gąsiorowski)

Wystawa otwarta została 8.10.1979 r. w Muzeum Narodowym w Krakowie, na której zaprezentowano ponad 1000 eksponatów, a wystawę obejrzało ponad 80 000 zwiedzających.

krzyk
czy też umiesz krzyczeć
zawodowy mruku zaciskaczu zębów i na brzuchu paska
inny za ciebie liczył,
toteż odliczył co łaska

(Józef Czechowicz, „Dzisiaj”, rok 1933

Pisał o „Portrecie Tadeusza Epsteina” Marek Rostworowski w czasie gdy organizował wystawę „Polaków portret własny”:

pinkas_epstein_300

Ignacy Pinkas – „Portret Tadeusza Epsteina (1870 -1939), ok. 1920 r.

„Pinkas ukazał Epsteina, zapewne nie bez jego przyzwolenia lub nawet inicjatywy, w dość szczególnej scenerii, która może być różnie interpretowana . Wiedząc kim był, trzeba zobaczyć w tej postaci dostojnie upozowanej z nogą założoną na nogę, za którą ubrani w kombinezony robotnicy dźwigają bloki na jakimś wielkim placu budowy, a w dali dymią kominy – niemalże pomnik jednego z budowniczych gmachu polskiego przemysłu. Nie znając życiorysu, można by też zobaczyć w tej apoteozie symbol potęgi kapitału, a nawet wyzysku”

„Polaków portret własny” cz. II.. Arkady, Warszawa, 1986 r.